EU aj Čína sú pripravené reagovať na Trumpove clá

08 / 03 / 2018
Trading is risky and your entire investment may be at risk

Európa a Čína vo štvrtok varovali Amerického prezidenta Donalda Trumpa, že v prípade rozpútania obchodných vojen budú reagovať podobnými nástrojmi obe veľmoci. Trump by mal dnes oficiálne oznámiť 25% clo na import ocele a 10% clo na import hliníka. Podľa viacerých zdrojov by však toto rozhodnutie mohlo byť odsunuté až na piatok, nakoľko je ešte potrebné dokumenty dotiahnuť z právneho hľadiska.

Európa aj Čína vyslovili znepokojenie nad plánovanými clami a stále dúfajú, že sa krajiny vyhnú obchodným vojnám. Niektoré krajiny, napr. Kanada ale varovali pred unáhlenou odpoveďou na Trumpovu politiku. Kanada je pri tom hlavný obchodný partner USA a mohlo by sa jej to dotknúť najviac. EU ale tak pokojná nie je a dnes sme už videli rokovania v Bruseli o možnej odpovedi na Trumpove plány.

Protiopatrenia v EU by smerovali hlavne na produkty vyrábané v hlavných Republikánskych štátoch a týkali by sa napr. amerických pomarančov, tabaku, motoriek a bourbonu. Pre USA a EU by to tak pravdepodobne bola lose-lose situácia, čiže by to nedopadlo dobre ani pre jeden blok.

Trumpove clá by mali obmedziť import lacných tovarov hlavne z Číny, čo je podľa prezidenta najväčším dôvodom deficitu obchodnej bilancie. Americkí výrobcovia ocele jednoducho nedokážu konkurovať lacným produktom z Číny. Ak by sa však situácia vyabalansovala, mohli by americké továrne začať najímať nových zamestnancov, nakoľko by po ich produktov mohol byť väčší záujem, kvôli zdraženiu importovaných tovarov.

Čína exportovala na ročnej báze v mesiaci február až o 44.5% viac tovarov a služieb, čo vyústilo v rozšírenie salda obchodnej bilancie na takmer 34 mld. USD. So Spojenými štátmi má Čína saldo až 43 mld. USD. Práve to vadí prezidentovi Trumpovi, nakoľko USA má s Čínou obrovský deficit a teda viac tovarov dováža, než vyváža.

Trh zatiaľ na tieto vyhrážky nereagoval a akcie v USA aj EU naďalej rastú. Ak by však Trump pokračoval v clách aj na iné produkty, mohlo by to mať na akciové trhy negatívny dopad.

Disclaimer: The content of the Reports constitutes Marketing Communication and does not constitute Investment Advice or Investment Research or an offer for any transactions in financial instrument. The content of the Reports represents the view of our experts on a generic basis, and does not take into consideration individual readers personal circumstances, investment experience or current financial situation. In addition, the Reports have not been prepared in accordance with legal requirements designed to promote the independence of Investment Research, and are not subject to any prohibition on dealing ahead of the dissemination of Investment Research. Readers using the Reports should consider the possibility of encountering substantial losses. The past performance is not a guarantee of future results. Therefore, Goldenburg Group Limited shall not accept any responsibility for any losses of traders due to the use and the content of its Reports.